Przejdź do głównej zawartości (Press Enter)
23 maja 2025

Wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty zasilą stacjonarne generatory energii Rehlko

Bezemisyjne bezpieczeństwo energetyczne

Podczas tegorocznych targów Advanced Clean Transportation Expo Toyota poinformowała o nawiązaniu współpracy z firmą Rehlko specjalizującą się w rozwiązaniach energetycznych i systemach zasilania awaryjnego. W ramach partnerstwa Toyota będzie wyłącznym dostawcą wodorowych ogniw paliwowych dla stacjonarnych generatorów energii Rehlko.

Toyota to jeden z czołowych koncernów motoryzacyjnych na świecie słynący ze swych nowatorskich rozwiązań, takich jak m.in. technologia ogniw paliwowych. Z kolei Rehlko to firma, która specjalizuje się w urządzeniach zapewniających niezależność, elastyczność i bezpieczeństwo infrastrukturze krytycznej, obiektom i gospodarstwom domowym. Partnerstwo z Toyotą pozwoli na rozszerzenie oferty o sprzęt zasilany wodorem.

Thibaut de Barros Conti, dyrektor generalny Toyota Hydrogen Solutions, mówiąc o partnerstwie, podkreślił:

„Integracja systemów Rehlko z technologią Toyoty stwarza ogromny potencjał dla czystej, niezawodnej i zrównoważonej energii, dopasowanej do potrzeb klientów i społeczeństwa, umożliwiając przy tym wszystkim inteligentną niezależność energetyczną w mobilności”.

Bezemisyjne technologie zapewniające bezpieczeństwo energetyczne

Paliwa alternatywne, w tym m.in. wodór, coraz częściej są wykorzystywane do zasilania urządzeń stacjonarnych – zarówno jako awaryjne źródła energii, jak i podstawowe. Organizacjom poszukującym bezemisyjnych rozwiązań firma Rehlko zaoferuje generatory prądu zasilane ogniwami paliwowymi Toyoty. Będą one projektowane i produkowane zgodnie z tymi samymi standardami co tradycyjne generatory.

Urządzenia wyposażone w wodorowe ogniwa paliwowe będą mogły wytwarzać energię elektryczną dla takich obiektów, jak centra danych, magazyny czy sieci off-grid, a także zabezpieczać sieci energetyczne przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi i przeciążeniami, emitując jedynie parę wodną i powietrze.

Charles Hunsucker, prezes Power Systems w Rehlko, mówiąc o znaczeniu tego projektu, zaznaczył:

„Generator o mocy 1 MW to przełomowy krok naprzód w zakresie bezpieczeństwa energetycznego dla klientów o kluczowym znaczeniu operacyjnym. Zapewnia niezawodność porównywalną z konwencjonalnymi rozwiązaniami, jednocześnie umożliwiając realizację celów związanych z redukcją do zera emisji powstających w miejscu wytworzenia. Klienci mogą już zamawiać to nowatorskie rozwiązanie”.

30 lat doświadczeń Toyoty w technologiach wodorowych

W ramach współpracy Rehlko i Toyota zaprojektowały 100-kilowatowy system zasilania wodorowego dla szpitala Klickitat Valley Health w stanie Waszyngton. Projekt ten wzmocnił lokalną infrastrukturę energetyczną i zapewnił zasilanie awaryjne placówki. Firmy wspólnie opracowały i skomercjalizowały system o mocy 1 MW, który odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na niezależne źródła energii.

Technologię wodorowych ogniw paliwowych Toyota rozwija od ponad 30 lat. Koncern wprowadził na rynek model Mirai, jeden z pierwszych seryjnie produkowanych samochodów z wodorowymi ogniwami paliwowymi, a następnie dostosował technologię do zastosowań przemysłowych. Rozwiązania japońskiego koncernu były testowane w skrajnych warunkach atmosferycznych.

Amerykański odział Toyoty – Toyota Motor North America (TMNA) – prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produktową i biznesową w siedzibie NA H2HQ w Kalifornii, a montaż modułów ogniw paliwowych odbywa się w Georgetown w stanie Kentucky.