1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Rozpoczyna się trzeci sezon pucharu TOYOTA GR CUP
1 marca 2024

Rusza trzeci sezon pucharu TOYOTA GR CUP

Wyścigi na torze i wirtualne rozgrywki simracingowe

Rozpoczyna się trzeci sezon pucharu TOYOTA GR CUP. Seria ta powstała z myślą o miłośnikach sportowych i wyczynowych samochodów z linii GR. Składa się zarówno z imprez track day na profesjonalnych torach wyścigowych, jak i wirtualnych rozgrywek simracingowych oraz zlotów dla fanów Toyoty.

GR Supra, GR Yaris czy GR86 – to sportowe modele, które powstały dzięki doświadczeniom inżynierów TOYOTA GAZOO Racing zdobytym w międzynarodowych rajdach i wyścigach. Samochody z linii GR cieszą się coraz większą popularnością wśród fanów motoryzacji. Z myślą o nich i powstał w 2022 cykl TOYOTA GR CUP.

Puchar ten został bardzo dobrze przyjęty przez entuzjastów sportowej jazdy. Pierwszy sezon został reozegrany na profesjonalnych torach wyścigowych w Polsce i na Słowacji, a w 2023 roku projekt rozszerzono o wirtualną rywalizację w e-motorsporcie.

Mateusz Malinowski, Regional Product Manager Toyota Central Europe, mówiąc o planach na sezon 2024, podkreślił:

„Grono kierowców, którzy cieszą się współczesnymi i klasycznymi sportowymi samochodami stale rośnie. Chcemy by TOYOTA GAZOO Racing była w tym środowisku dobrze rozpoznawana i odbierana. W trzecim sezonie otwieramy się nie tylko na fanów marek Toyota i Lexus. Zachęcamy wszystkich miłośników sportowych samochodów do zapoznania się ze sportowym dziedzictwem i wyjątkową ofertą aut z linii GR podczas licznych wydarzeń prowadzonych przez TOYOTA GAZOO Racing Polska”.

TOYOTA GAZOO Racing otwiera drogę do sportowych sukcesów

TOYOTA GR CUP rozgrywany jest w formule popularnych imprez track day. Te łatwo dostępne i otwarte na wielu uczestników wydarzenia przyciągają coraz większą liczbę kierowców. Toyota należy do najliczniej reprezentowanych marek. Wielu uczestników, by wygrać, sięga właśnie po modele z linii GR. Mateusz Malinowski tak to uzasadnia:

„Rundy TOYOTA GR CUP celowo odbywają się wspólnie z zawodami, podczas których startuje wiele modeli różnych marek. Dzięki temu kierowcy w autach zaprojektowanych przez TOYOTA GAZOO Racing mogą zmierzyć się z rywalami w realnych warunkach i wykorzystać osiągi swoich samochodów. Po dwóch sezonach prowadzenia cyklu wiemy, że wybór auta z linii GR to prosta i szybka droga do zwycięstwa”.

Trzeci sezon pucharu TOYOTA GR CUP jest kontynuacją współpracy z uznaną serią Race Cup i składa się z 6 rund rozgrywanych na profesjonalnych torach wyścigowych i autodromach.

Kalendarz TOYOTA GR CUP Track Day 2024:

1. runda – 27 kwietnia – Tor Poznań

2. runda – 29 czerwca – Silesia Ring

3. runda – 13 lipca – Moto Park Ułęż

4. runda – 10 sierpnia – Slovakia Ring

5. runda – 7 września – Autodrom Jastrząb

6. runda – 28 września – Moto Park Ułęż

W rozgrywkach mogą brać udział zarówno kierowcy GR Yarisa, GR Supry, GR86 czy Yarisa GRMN, jak i wszystkich innych modeli marek Toyota i Lexus. W minionym sezonie w tym wydarzeniu udział wzięło łącznie 57 kierowców, a najliczniej reprezentowanym modelem była Toyota GR Yaris (22 auta).

Wirtualne wyścigi w TOYOTA GR CUP DIGITAL

Oprócz udziału w imprezach track day TOYOTA GAZOO Racing Polska zachęca do sportowej rywalizacji w świecie wirtualnym. Cykl TOYOTA GR CUP DIGITAL powstał w 2023 roku. Zakwalifikowało się do niego 7 zespołów i 95 zawodników.

Mówiąc o tych rozgrywkach, Mateusz Malinowski podkreślił:

„Zaangażowanie w e-motorsport jest jednym z filarów działalności TOYOTA GAZOO Racing w zakresie sportów motorowych na świecie. Poprzez wspieranie rozwoju e-motorsportu aktywnie pracujemy nad tym, aby sporty motorowe oraz samochody sportowe były dostępne dla każdego. Jesteśmy jedną z nielicznych marek w Polsce, która prowadząc oficjalną serię, stwarza realne możliwości rozwoju w tej dziedzinie sportu. W tym sezonie planujemy otworzyć rywalizację dla większej grupy uczestników”.

Prace nad kalendarzem i nową formułą rozgrywek TOYOTA GR CUP DIGITAL 2024 mają zakończyć się w marcu.

GR ZLOT

24 lutego 2024 roku na podwarszawskim Autodromie Słomczyn odbył się GR ZLOT. W imprezie tej wzięli udział posiadacze i miłośnicy samochodów Toyoty i Lexusa. Wydarzenie to było podsumowaniem minionego i otwarciem nowego sezonu obecności TOYOTA GAZOO Racing Polska w motorsporcie.

W trakcie tej imprezy rozdano nagrody za poprzedni sezon TOYOTA GR CUP oraz TOYOTA GR CUP DIGITAL. Zwycięzcy obu serii odebrali niepowtarzalne trofea na prostej startowej Autodromu Słomczyn, otoczeni klasycznymi i współczesnymi sportowymi autami marki.

Mateusz Malinowski, gratulując zwycięzcom, powiedział:

„Bardzo nas cieszy rosnące zainteresowanie serią, którą stworzyliśmy specjalnie dla pasjonatów japońskiej motoryzacji. Gratuluję wszystkim zwycięzcom drugiej edycji pucharu oraz dziękuję za udział każdemu zawodnikowi. Do zobaczenia na wyścigowych torach w sezonie 2024!”.

Na zwycięzców TOYOTA GR CUP DIGITAL czekała wyjątkowa niespodzianka. Mogli oni zasiąść za kierownicą wyścigowej Toyoty Yaris TRC, zbudowanej do startów w markowym pucharze TOYOTA Racing Cup. Auto przygotowane zgodnie z regulaminem technicznym Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski i klasy RN2 posiada pełne wyposażenie bezpieczeństwa (m.in. certyfikowaną klatkę bezpieczeństwa), sportowe opony semi slick oraz wyczynowe zawieszenie coilover. Dla wielu uczestników zdobywających doświadczenie w świecie wirtualnym była to pierwsza okazja do jazdy prawdziwym autem wyścigowym.

Na sezon 2024 TOYOTA GAZOO Racing zaplanowała kolejne edycje imprezy GR ZLOT, połączone z serią TOYOTA GR CUP.