1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota bZ4X elektryfikuje flotę brytyjskiego National Highways
27 czerwca 2024

Toyota bZ4X wzbogaci flotę brytyjskiego National Highways

Elektryczny SUV pozwoli zredukować emisyjność floty

Flota brytyjskiej instytucji National Highways, nadzorującej stan techniczny autostrad w Wielkiej Brytanii, została wzbogacona o 51 egz. elektrycznej Toyoty bZ4X. Pojazd ten został wybrany ze względu na wydajny napęd elektryczny i niezawodność zelektryfikowanych technologii Toyoty.

Flota brytyjskiego zarządu dróg krajowych i autostrad National Highways została wzbogacona o 51 elektrycznych Toyot bZ4X. Bezemisyjny SUV Toyoty został wybrany ze względu na wydajność bateryjnego napędu elektrycznego oraz niezawodność marki. Nowe pojazdy będą używane na co dzień przez inspektorów ds. eksploatacji autostrad, zajmujących się oceną stanu strategicznej sieci dróg w Wielkiej Brytanii.

Andy Butterfield, dyrektor obsługi klienta National Highways, uzasadniając swoją decyzję, podkreślił:

„Wybraliśmy model Toyota bZ4X nie tylko dlatego, że jest to najnowocześniejszy samochód elektryczny, dzięki któremu zredukujemy emisyjność naszej floty, ale także ze względu na niezawodność zelektryfikowanych pojazdów Toyoty”.

Neil Broad, dyrektor generalny One Toyota Fleet Services, dodał:

„Wieloletnie doświadczenie w produkcji hybryd i wiodąca pozycja naszej marki na rynku zelektryfikowanych napędów dają gwarancję jakości, trwałości i niezawodności”.

Flota National Highways składa się obecnie z 1300 pojazdów, które będą konsekwentnie wymieniane na samochody z bezemisyjnym napędem. Brytyjska instytucja planuje do 2030 roku zbudować flotę o zerowej emisji CO2 netto. Wybór elektrycznych SUV-ów Toyoty oferujących wysoki poziom praktyczności oraz bardzo dobre właściwości jezdne na drodze i w terenie przybliży ją do tego celu.

Elektryczna Toyota bZ4X

Toyota bZ4X to nowoczesny SUV z bateryjnym napędem elektrycznym, który powstał na bazie platformy e-TNGA. Auto jest dostępne z napędem na przednią oś (204 KM) lub w wersji z napędem na wszystkie koła (218 KM), wyróżniającej się możliwościami terenowymi.

W wersji FWD Toyota bZ4X rozpędza się od 0 do 100 km/h w 7,5 a, a prędkość maksymalna wynosi 160 km/h. Wersja z napędem na cztery koła XMODE przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,9 s, a komputer steruje pracą obu silników, by ograniczyć zużycie energii i dopasować rozkład mocy między osiami do warunków na drodze.

Toyota bZ4X została wyposażona w baterię o pojemności 71,4 kWh brutto (64 kWh netto), którą można naładować do 80% w około 30 min. Bateria trakcyjna została objęta gwarancją fabryczną na 8 lat lub na 160 000 km przebiegu. W pełni naładowane auto w cyklu mieszanym WLTP może uzyskać zasięg nawet do 514 km.

Elektryczny SUV Toyoty wyróżnia się komfortowym i przestronnym wnętrzem oraz pojemnym bagażnikiem. Rozstaw osi jest taki sam jak w 7-osobowym hybrydowym Highlanderze, dzięki czemu pasażerowie mają więcej przestrzeni na nogi niż w autach o segment większych.

W 2024 roku Toyota bZ4X zyskała serię innowacji zwiększających komfort podróży oraz praktyczność i wygodę użytkowania. Udoskonalony został m.in. system ogrzewania baterii, co pozwoliło skrócić czas ładowania w niskich temperaturach. Najwyższa wersja wyposażenia – Executive – została wyposażona w nowe ogrzewanie promiennikowe, a także cyfrowy kluczyk umożliwiający otwarcie i uruchomienie pojazdu przy pomocy smartfona. Uruchomienie usługi planowane jest na drugą połowę 2024 roku.