1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota przekazuje flotę zelektryfikowanych pojazdów na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Paryżu 2024
4 marca 2024

Zelektryfikowana flota na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu

Toyota dostarczyła już pierwsze pojazdy

Flota Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu 2024 będzie się składała z zelektryfikowanych pojazdów Toyoty. Pierwsze z nich już zostały przekazane organizatorom. Sprawny transport pracownikom Komitetu Organizacyjnego zapewnią usługi mobilności Toyota KINTO Share. Z kolei pojazdy C+Walk S ułatwią pracownikom z niepełnosprawnościami poruszanie się wewnątrz siedziby Komitetu Organizacyjnego.

Toyota przekazała organizatorom Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu 2024 pierwsze pojazdy z oficjalnej floty. Docelowo będzie ona liczyła ponad 2650 zelektryfikowanych samochodów i autobusów oraz 700 pojazdów elektrycznych na krótkie dystanse. Wśród nich znajdzie się 250 aut typu Accessible People Movers (APM), opracowanych z myślą o łatwym dostępie dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Zostały one specjalnie przystosowane do obsługi uczestników igrzysk, a ich produkcja jest ulokowana w Europie.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Toyoty zarówno sportowcy, działacze sportowi, personel, wolontariusze, jak i widzowie będą mogli poruszać się bezpiecznie przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko.

1 marca w Paryżu, na tle słynnego budynku Pulse, siedziby organizatora igrzysk, odbyło się oficjalne przekazanie kluczyków do floty. Podczas tego wydarzenia została też zaprezentowana identyfikacja wizualna Toyoty jako partnera mobilności Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024. Opracowując ją, japońska marka chciała zwrócić uwagę na promowaną od lat wielotorową strategię dochodzenia do neutralności klimatycznej. Dlatego też każdy rodzaj zelektryfikowanych napędów Toyoty obecnych na igrzyskach zostanie oznaczony osobnym kolorem.

W uroczystości wzięli udział Tony Estanguet, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Igrzysk w Paryżu 2024, Yoshihiro Nakata, prezes i dyrektor generalny Toyota Motor Europe, Frank Marotte, dyrektor generalny Toyota France, oraz Didier Gambart, prezes KINTO Europe.

Identyfikacja wizualna Toyoty na igrzyskach w Paryżu 2024

Wszystkie pojazdy Toyoty, które będą stanowiły flotę Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu, otrzymają specjalnie zaprojektowaną identyfikację wizualną. Każdy rodzaj napędu będzie rozpoznawalny dzięki dedykowanym kolorom.

Jaime Noriega, dyrektor techniczny w dziale Styling Division Toyota Motor Europe, tak to podsumował:

„W identyfikacji wizualnej Toyoty na igrzyskach w Paryżu wykorzystaliśmy elementy graficzne z identyfikacji wizualnej igrzysk, takie jak kolory, paski, kropki oraz słynne budowle, które symbolizują francuską kulturę i „art de vivre”. Podkreśliliśmy dynamikę pojazdów, stosując elegancki design z błyszczącymi pasami i matowymi logotypami”.

I dalej:

„Dla każdej technologii napędów starannie dobraliśmy odpowiednie kolory. Kolor niebieski reprezentuje pojazdy z wodorowymi ogniwami paliwowymi (niebieski reprezentuje wodę, jedyny produkt uboczny pracy tego napędu). Zielony przeznaczyliśmy dla pojazdów elektrycznych na baterie (zielony symbolizuje naturę, sygnalizując brak emisji spalin), zaś dla aut hybrydowych i hybryd plug-in został wybrany fioletowy, który jest trzecim kolorem obiektów sportowych igrzysk w Paryżu”.

Wielotorowa strategia Toyoty dla klimatu

Jaką strategię przyjęła Toyota, chcąc jak najszybciej osiągnąć neutralność klimatyczną? Jest ona wielotorowa i polega na równoczesnym rozwijaniu wielu różnych technologii napędów i źródeł zasilania samochodów. Tylko to pozwoli oferować klientom na całym świecie szeroką gamę nisko- i bezemisyjnych pojazdów, dostosowanych do ich potrzeb transportowych.

Jest to najważniejszy punkt globalnego zobowiązania Toyota Environmental Challenge 2050. Zgodnie z jego założeniami Toyota osiągnie neutralność klimatyczną w Europie do 2040 roku, a w skali świata – do 2050 roku.

Yoshihiro Nakata, prezes i dyrektor generalny Toyota Motor Europe, podkreślił przy tym:

„Rola Toyoty jako partnera mobilności igrzysk w Paryżu stanowi przykład naszego zaangażowania w innowacyjne rozwiązania zrównoważonej mobilności. Nasze wielotorowe podejście do redukcji emisji dwutlenku węgla jest doskonale reprezentowane we flocie pojazdów wspierających organizację tegorocznych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Flota dostarczona przez Toyotę będzie się składała wyłącznie ze zelektryfikowanych pojazdów, zgodnie z naszym zobowiązaniem do redukcji emisji dwutlenku węgla podczas igrzysk”.

Elastyczna usługa mobilności KINTO Share

Pojazdy to jednak nie wszystko. Toyota wspiera organizatorów igrzysk na różne sposoby. Tak na przykład pracownicy Komitetu Organizacyjnego już od września 2023 roku korzystają z car-sharingu KINTO Share Toyoty. Ta elastyczna usługa mobilności ułatwia im realizację zadań w trakcie przygotowań oraz skraca czas podróży do bardziej oddalonych obiektów, które nie są łatwo dostępne komunikacją publiczną.

Wysoki poziom wykorzystania i pozytywne opinie użytkowników świadczą o dużym znaczeniu usługi KINTO Share dla skuteczności działań Komitetu Organizacyjnego Igrzysk.

Pojazdy dla osób z niepełnosprawnościami

Pracownicy z niepełnosprawnościami mogą już korzystać z pierwszych pojazdów C+Walk S, umożliwiających im swobodne poruszanie się wewnątrz budynku Pulse. Toyota udostępni łącznie 700 takich pojazdów, które będą wspierać mobilność sportowców, personelu i widzów podczas igrzysk.

Tony Estanguet, prezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk w Paryżu 2024, mówiąc o zaangażowaniu Toyoty, podkreślił:

„Współpraca z Toyotą jako globalnym partnerem mobilności Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024 umożliwia nam działanie na rzecz mobilności dostępnej dla wszystkich. Ponadto, dzięki zaangażowaniu Toyoty w elektryfikację napędów możemy wspólnie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych związanych z organizacją tego wydarzenia”.

I dalej:

„W realizację naszych celów zrównoważonego rozwoju wpisuje się także usługa car-sharingu Toyota KINTO Share, z której korzystają nasi pracownicy. Dzięki temu nasz zespół porusza się w sposób bardziej zrównoważony i bezpieczny. Ponadto, Toyota wspiera nasz personel z niepełnosprawnościami, oddając do ich dyspozycji odpowiednio przystosowane pojazdy na krótkie dystanse takie jak C+Walk, zgodnie ze swoją koncepcją Mobility for All. Chciałbym podziękować Toyocie za wspólną realizację naszych celów inkluzywności i zrównoważonego rozwoju!”.